جمعه 14 آذر 1399   21:38:32
بيشتر
  • ارسال به دوستان
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 
 
امتیاز دهی
 
 

فرهنگی
1399/7/9 چهارشنبه
معاون فرهنگی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری:
نقش موثر بزرگ ترین دانشگاه دولتی در واکاوی اربعین حسینی/ اربعین فصل جدیدی را در عرصه پژوهش باز می کند

.

معاون فرهنگی وزارت علوم گفت: اربعین فصل جدیدی را در عرصه های مهم پژوهشی باز می کند و این واقعیت بزرگ تاریخی، اجتماعی و فرهنگی در واقع یک میدان پژوهشی وسیع است که دارای قابلیت بسیاری برای واکاوی پژوهشگران در ابعاد مختلف است.
به گزارش روابط عمومی، دکتر غفاری در همایش ملی اربعین پژوهی که امروز به صورت ویدئوکنفرانس در سازمان مرکزی دانشگاه پیام نور برگزار شد، افزود: دانشگاه پیام نور به عنوان دانشگاهی که در ابعاد و وسعت جغرافیایی به عنوان بزرگ ترین دانشگاه دولتی ملی به شمار می رود، نقش موثری در نگاه علمی به این رویداد تاریخی ارزشمند خواهد داشت.
وی افزود: محققان و پژوهشگران دانشگاه با واکاوی علمی این رویداد بزرگ می توانند ضمن دفاع علمی و پژوهشی از اربعین، با انتشار مقالات،  رسالت اجتماعی و دینی خود را برای انتقال ارزش ها و فرهنگ عاشورای حسینی تحقق بخشند.
وی تصریح کرد: پژوهش در وقایعی که دارای امتداد تاریخی هستند، دو تاریخ گذشته و امروز را به یکدیگر پیوند می دهد و در واقع یافتن سرنخ هایی از گذشته و ارائه تفسیر ها و فهم های جدی تر ، راه را برای بازنمایی و بازتولید این واقعیت در جایی که الان با آن مواجه هستیم، باز می کند و اثرگذاری مثبتی برای نسل جدید خواهد داشت.
دکتر غفاری همچنین بر نقش بی بدیل رسانه تاکید کرد و گفت: اربعین خود رسانه است و امروز هم همایش ها و نتایج حاصل از آن در حکم رسانه هستند. تولیداتی که با ارزش علمی و پژوهشی، واقعیت تاریخ را در ابعادی متفاوت بازنمایی می کنند و می تواتند نقش مهمی در ادای حق این واقعه حماسی بزرگ داشته باشند.

رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها:
خروج از نظام دولت- شهروندی به سمت نظام امت- امامت مهم ترین پیام اربعین/ اقدام حضرت زینب (س) در جریان اربعین، رسانه ای است


رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها گفت: خروج از نظام دولت – شهروندی به سمت نظام امت – امامت مهم ترین پیام اربعین حسینی است.
حجت الاسلام والمسلمین رستمی در همایش ملی اربعین پژوهی که امروز به صورت ویدئوکنفرانس در سازمان مرکزی دانشگاه پیام نور برگزار شد، افزود: نظام مدنظر اربعین نظامی است که رابطه مردم با حاکم نه از جنس تبادلات بین شهروند و دولت بلکه از جنس تعلق درونی، وابستگی عاطفی و ایثارگری و از خودگذشتگی است.
وی با عنوان اینکه جریان اربعین جریان خروشان انسان های متعالی است، افزود: اسلام دین تحول آفرین و خواهان انسان طالب تحول است و از این رو تمام وقایع تاریخی اسلامی انسان ها را به سمت جلو هدایت کرده اند. ترسیم جامعه مهدوی و نقطه تعالی تحقق همه آرمان های بلند بشری، انسان ها را به سمت جلو سوق می دهد و معرف جامعه حضور به عنوان آرمان شهر انسان هاست.
وی ضمن قدردانی از بسیج اساتید دانشگاه پیام نور برای برگزاری این همایش ملی افزود: محورهای همایش نشان می دهدکه نگاه به پدیده اربعین صرفا نگاه دینی و معرفتی نیست اما چون حادثه عاشورا دارای ابعاد سیاسی، فرهنگی و اجتماعی است، اربعین هم تداوم جریان عاشورا بوده و از این ویژگی ها بهره مند است.
حجت الاسلام والمسلمین رستمی گفت: مختصاتی که در راهپیمایی اربعین وجود دارد، انتقال ابعاد عاطفی، معارف، خودسازی و طلب تزکیه و تطهیر درونی شرکت کنندگان و حامیان این راهپیمایی بوده و مقدمه ساز اتفاقی بزرگ است.
وی بر لزوم توجه رسانه ای به مفهوم اربعین تاکید کرد و گفت: در دنیایی که سیاستگذاری رسانه ها توسط مالکان اصلی بر منافع خود استوار است، یافتن یک مسیر برای انتقال این واقعیات ارزشمند ضروری است.
رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها اظهار داشت: اقدام بزرگ حضرت زینب(س) و حضرت زین العادبدین(ع) در این جریان، اقدامی رسانه ای است.
وی با عنوان اینکه اربعین تعریف از انسان به عنوان موجودی خودخواه، گرگ نما، لذت جوو طالب مادیات را به انسانی متعالی، ایثارجو ، دستگیر و بی تفاوت به داشته های دنیایی تغییر داده است، افزود: اگر بتوانیم تعریف انسان را در نگاه خود تغییر دهیم ، به یکی از مقدمات رسیدن به آرمان شهر دست یافته ایم.
وی افزود: برای رسیدن به آرمان شهر نیازمند برنامه ریزی و الگوهای مناسب هستیم که بهره مندی از تجارب و پژوهش های این همایش می تواند ضمن دفاع عالمانه از نهضت اربعین، راهگشای نشر پیام عمیق حرکت حسینی در جهان باشد.
 
 
 
 

 
امتیاز دهی
 
 

نسخه قابل چاپ
بيشتر