اخبار
1402/6/21 سه‌شنبه
رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس:
مصوبه ادغام دانشگاه پیام نور در دانشگاه‌های دولتی لغو شد

.

رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با بیان اینکه کمیسیون تلفیق مصوبه حذف واحدهای پیام نور را داده بود، گفت: قرار بود واحدهای پیام نور در دانشگاه فنی و حرفه ای و سایر مراکز آموزش عالی دولتی ادغام شود ولی اساتید و مسئولان دانشگاه پیام نور به حدی پیگیری کردند تا این مصوبه لغو شد.
به گزارش روابط عمومی، علیرضا منادی سفیدان امروز سه‌شنبه ۲۱ شهریورماه در دومین روز اجلاس روسای دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی، پژوهشی و فناوری که در سازمان علمی و پژوهش های صنعتی برگزار شد، گفت: مجلس در حمایت از علم برای ابتدا تا انتهای دوره آموزش افراد قانون گذاری کرده است و برای اجرای مصوبات نیز ایستادگی کرده است و اکنون ۱۲ درصد از بودجه عمومی دولت سیزدهم یعنی ۶۰ (همت) هزار میلیارد تومان از مصوبات کمیسیون آموزش و تحقیقات است.
وی در تشریح مصوبات کمیسیون آموزش و تحقیقات توضیح داد: ۳ نفر از اعضای کمیسیون تلفیق امسال از کمیسیون آموزش و تحقیقات و از نماینده های مرتبط به موضوعات آموزش عالی بودند که باعث شد وضع مصوبات آموزش عالی در کمیسیون تلفیق بهبود یابد.
نماینده مردم تبریز در مجلس ادامه داد: با وجود تلاش ها می بینیم وضعیت علوم پایه در کشور خوب نیست و به شدت تضعیف شده است و بیشتر دانش آموزان ضعیف سراغ آن می‌روند در حالیکه موتور محرکه علم در کشور، علوم پایه است و رهبری هم روی آن تاکید دارند.
منادی سفیدان افزود: روسای دانشگاه ها باید بدانند دانشجویان ورودی امسال با دانشجویان سال قبل فرق دارند زیرا هم آموزش و پرورش سال ۱۴۰۲ تغییراتی داشته و هم روند کنکور امسال عوض شده است. از یک سو رتبه بندی معلمان با هزینه ۵۰ همت برای دولت انجام شد و از سوی دیگر تاثیر قطعی معدل در کنکور تغییرات اساسی را ایجاد کرد.
نماینده مجلس ادامه داد: مواردی که اشاره کردم همه این ریشه در مصوبات مجلس و شورای عالی انقلاب فرهنگی دارد. ما با شورای عالی انقلاب فرهنگی تعامل داریم .
وی افزود: یک سری از مصوبات مجلس ناخوانا بود که اکنون با شورای‌عالی انقلاب فرهنگی جلساتی را برگزار کردیم و این مصوبات در حال منطبق شدن با هم هستند.
منادی در ادامه با تاکید مجدد بر علوم پایه گفت: آمریکا برای افزایش علاقه به علوم پایه و تحقیقات در این زمینه امسال بودجه بنیاد ملی علوم (NSF) را افزایش داد تا عقب ماندگی را جبران کند.
نماینده مجلس شورای اسلامی با اشاره به مصوبه تاسیس سازمان ملی تربیت کودک گفت: ما برای همه گروه های سنی در زمینه علم و دانش مصوبه داشتیم و برای صفر تا شش ساله ها با تاسیس سازمان ملی تربیت کودک، امور مهدکودک ها از دست سازمان بهزیستی خارج و تخصصی شد. رتبه بندی معلمان با هزینه ۵۰ همت برای دولت انحام شد. قانون جهش تولید دانش بنیان نیز همه موانع را از سر راه شرکت های دانش بنیان برداشت.
وی در ادامه به مصوباتی برای بهبود معیشت استادان اشاره کرد و گفت: موضوع همسان سازی حقوق استادان وزارت علوم و وزارت بهداشت با هدف جلوگیری از خروج نخبگان از کشور در این مجلس و در کمیسیون آموزش و تحقیقات انجام شد.
منادی سفیدان ادامه داد: مسکن مهم ترین مشکل بسیاری از استادان جوان است و کمیسیون تلفیق به همه دانشگاه ها اجازه داد از محل بودجه کل خود و زمین های مازاد برای اعضای هیات علمی و کارکنان خود مسکن بسازند. بر همین اساس ۱۰ دانشگاهی که در گام اول موفق به قرارداد برای ساخت مسکن شوند، در کمیسیون تلفیق، بودجه آنها را برای سال بعد افزایش می دهیم.
سقف حقوق اساتید در کمیسیون تلفیق برداشته شد
وی از تلاش برای حفظ نخبگان و جلوگیری از مهاجرت آنها سخن گفت و تاکید کرد: موفق شدیم سقف حقوق را برای استادان در کمیسیون تلفیق برداریم و مالیات پلکانی را هم حذف کردیم و مالیات استادان ۱۰ درصد است.
منادی سفیدان با اشاره به تدوین آیین نامه های قانون جهش دانش بنیان نیز گفت: این آیین نامه ها در همه بخش ها تدوین شده است و می تواند به بهترین شکل در بهبود اقتصاد دانش بنیان کمک کند.
وی در پایان به تدوین قانون ۵ ساله ای برای ماموریت های وزارت علوم اشاره کرد و گفت: قانون خوبی در راستای حمایت جامع و قاطع از وزارت علوم در حال نگارش هستیم که ریل گذاری خوبی برای دانشگاه ها خواهد بود.
منادی سفیدان از روسای دانشگاه های مختلف خواست ارتباط خوبی با نمایندگان مجلس و کمیسیون داشته باشند تا برخی مشکلات به همین شکل حل شود.
رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با بیان اینکه کمسیون تلفیق مصوبه حذف واحدهای پیام نور را داده بود، گفت: قرار بود واحدهای پیام نور در دانشگاه فنی و حرفه ای و سایر مراکز دولتی داده شود ولی اساتید و مسئولان دانشگاه پیام نور پیگیری کردند تا این مصوبه لغو شد.

 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر