برگزیده ها
1398/2/14 شنبه
رئیس دانشگاه پیام نورخبر داد:
رئیس دانشگاه پیام نورخبر داد: کسب مجوز راه اندازی 9 مرکز بین المللی از هیات امنا/ تنوع بخشی به شیوه های آموزشی و تقویت مراکز بین الملل در اولویت است
کسب مجوز راه اندازی 9 مرکز بین المللی از هیات امنا/ تنوع بخشی به شیوه های آموزشی و تقویت مراکز بین الملل در اولویت است
رئیس دانشگاه پیام نور از کسب مجوز راه اندازی 9 مرکز بین المللی جدید دانشگاه پیام نور خبر داد و اذعان داشت:در حال حاضر 5 مرکز بین المللی دانشگاه پیام نور فعال است که شامل 3 مرکز در داخل و 2 مرکز در خارج است که با کسب مجوز از هیات امنای دانشگاه می توانیم 9 مرکز بین المللی جدید را نیز راه اندازی کنیم.
به گزارش روابط عمومی، دکتر محمدرضا زمانی صبح امروز در مراسم پاسداشت مقام معلم که با حضور وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در سازمان مرکزی دانشگاه پیام نور برگزار شد، گفت: دانشگاه پیام نور از حدود ۳۰ سال قبل با رسالت جدیدی تعریف و مقرر شد با اهداف مشخصی در عرصه آموزش عالی فعالیت کند.
وی یکی از مهم ترین رسالت های دانشگاه پیام نور را تنوع بخشی به شیوه های آموزشی دانست و اظهار داشت: وظیفه دانشگاه ارائه آموزش های نیمه حضوری الکترونیکی و برگزاری دوره ای مجازی است تا دانشگاه بتواند در هر نقطه ای برای هر داوطلبی که طالب علم باشد، امکان آموزش را فراهم کند.
دکتر زمانی گفت: دانشگاه دارای ۴۰۰ هزار دانشجوی فعال، ۳۸۰۰ عضو هیئت علمی، ۷۶ رشته در مقطع کارشناسی، ۸۷ رشته کارشناسی ارشد، ۲۸ رشته در مقطع دکترا و ۱۵ هزار رشته محل در سراسر کشور است.
وی تصریح کرد: این دانشگاه دارای بیش از یک میلیون فارغ التحصیل، ۵۰۰ مرکز فعال و ۵۵ نمایندگی در سایر کشورها است.
وی جذب دانشجوی بین الملل و تقویت مراکز بین الملل دانشگاه را از اولویت‌های برنامه این دانشگاه در سال جدید عنوان کرد.
دکتر زمانی با اشاره به تعداد کارکنان دانشگاه پیام نور افزود: 10 هزار کارمند در سراسر کشور در دانشگاه پیام نور خدمت می کنند که از این تعداد 8400 نفر کارکنان رسمی، پیمانی و قراردادی بوده و 1500 نفر شرکتی هستند .
وی یادآور شد: دانشگاه دارای حدود ۵ هزار نیروی قراردادی است که طرحی در مجلس ایجاد شده که این نیروها به نیروهای پیمانی تبدیل شوند. البته نیروهای قراردادی دانشگاه، میزان حقوقی که دریافت می‌کنند برابر نیروهای پیمانی است.
وی خاطرنشان کرد: سال گذشته برنامه‌های زیادی در دانشگاه پیام نور اجرا شد که می‌توان به چابک سازی، شفافیت و قانونمداری اشاره کرد.
دکتر زمانی گفت: سند راهبردی ۲۰ ساله دانشگاه سال گذشته تدوین شد که برنامه عملیاتی ۵ ساله اول آن، تهیه شده است. اصلاح هرم هیئت علمی از جمله برنامه‌های دیگری است که در سال گذشته اجرا شدکه طبق آن 125 مربی به مرتبه استادیاری، 35 استادیار به دانشیار و 5 دانشیار به مرتبه استادی ارتقا یافتند ضمن اینکه با مأموریت ۵۳۰ مربی دانشگاه برای اخذ مدرک دکترا، موافقت شد.
رئیس دانشگاه پیام نور ادامه داد: سال گذشته الکترونیکی کردن فرآیندها و خدمات دانشگاه در رأس امور قرار داشت به طوری که فاز اول صدور دانشنامه‌ها به صورت الکترونیکی انجام شد و حدود ۹۰۰ هزار دانشنامه به صورت الکترونیکی صادر شد. همچنین ۱۰ درصد آزمون‌ها به صورت الکترونیکی برگزار شد.
وی تصریح کرد: در راستای مهارت آموزی نیز با سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای، کانون عالی انجمن‌های صنفی کارفرمایی ایران، تفاهم نامه‌هایی منعقد و ۳۰ کارگاه آموزش و ترویج کارآفرینی برگزار شد.
دکتر زمانی گفت: ۱۰ مرکز نوآوری در استان‌ها ایجاد شد که ۴۹ هسته نوآور در آن فعال است. ۲۲ مرکز رشد تأسیس شد که ۱۲۰ هسته فناور در آن فعال است. ۷ شرکت دانش بنیان و ۱۱ استارت آپ نیز راه اندازی شد.
وی ادامه داد: 894 نفر از اعضای هیئت علمی دانشگاه پیام نور در طول سال گذشته تعیین تکلیف شدند. همچنین ۱۴ میلیارد تومان وام تحصیل برای دانشجویان شهریه پرداز پیام نور اخذ شد. با سه بانک عامل صحبت کردیم تا به این دانشجویان وام ارائه دهند. همچنین مجمع خیرین و حامیان دانشگاه پیام نور ایجاد شد.
رئیس دانشگاه پیام نور گفت: سال گذشته نیرویی جذب نشد تا ما ۸۹۴ عضو هیئت علمی که به صورت اساتید پیمانی مشروط قراردادی و دستیار علمی فعالیت می‌کردند را تعیین تکلیف کنیم. ۶۷۷ نفر تعیین تکلیف شدند. ۲۱۷ نفر نیز در حال تعیین تکلیف هستند.
وی به ساماندهی مراکز و واحدهای این دانشگاه اشاره کرد و گفت: مراکزی از دانشگاه که با مشکل کمبود دانشجو مواجه هستند به مرکز نوآوری تبدیل شده و یا تغییر مأموریت داده‌اند ولی برخی از مراکز در مناطق محروم و استراتژیک هستند که ضمن هماهنگی با ستاد ساماندهی وزارت علوم،  از آنها حمایت می‌کنیم.
وی از تشکیل مراکز مشاوره و روان شناسی و ساماندهی مراکز و رشته‌های این دانشگاه براساس نیاز منطقه خبر داد.
گفتنی است، مراسم پاسداشت مقام معلم امروز با حضور وزیر علوم، تحقیقات و فناوری ، رئیس دانشگاه، مدیران ستادی و اعضای هیات علمی برگزار و از 12 نفر از اساتید برجسته دانشگاه پیام نور تقدیر شد.

تمامی حقوق برای دانشگاه پیام نور محفوظ می باشد .

www.pnu.ac.ir