پنجشنبه 31 خرداد 1397   12:58:53
بيشتر
  • ارسال به دوستان
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 
استانها
1395/12/22 يكشنبه
چند خبر کوتاه از کردستان:

.

برگزاری همایش تخصصی نگاهی به تاریخ ادبیات هەورامی در دانشگاه پیام نور مریوان

اولین همایش تخصصی نگاهی به تاریخ ادبیات هەورامی با هدف بررسی و تحلیل زبان، ادبیات و تاریخ، ترویج زبان و ادب و ظرفیت های اورامان و نقش و جایگاه آن در استان کردستان با تلاش و حضور همه صاحب نظران، نویسندگان و فعالان این عرصه در دانشگاه پیام نور مرکز مریوان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه پیام نور استان کردستان، این همایش با محورهای تاریخ ادبیات هەورامی بایدها و نبایدها؛ سرآغاز پیدایش ادبیات هەورامی؛ زبان ادبی هەورامی در گذر تاریخ؛ یارسان و ادبیات هەورامی؛ گسترەی ادبیات هەورامی در ایران زمین؛ شاهنامەهای هەورامی در گذر زمان؛ ادبیات حماسی هەورامی؛ تاثیر ادبیات هەورامی در هویت بخشی هەورامی؛ بررسی جامعە شناسی ادبیات هەورامی؛ عرفان در ادبیات هەورامی با حضوراساتید، دانشجویان، صاحب نظران و نویسندگان استان های کردستان، کرمانشاه و هم­چنین مهمانانی از اقلیم کردستان عراق در سالن آمفی تئاتر دانشگاه پیام نور مرکز مریوان برگزار شد.

در ابتدای اسکندر مرادی رییس دانشگاه پیام نور استان کردستان، ضمن عرض خیرمقدم و ضرورت اهمیت برگزاری این همایشها در سطح استان، اظهار داشت این نشست تحقیقی گامی ارزنده در راستای پژوهش و واکاوی فرهنگ دیرینه و گرانسنگ ایران زمین و بررسی علمی ریشه های این فرهنگ غنی در گوشه ای از میهن عزیزمان ایران یعنی فرهنگ و ادبیات اورامانات است.

وی با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری و معرفی استان کردستان به عنوان استان فرهنگی توسط معظم له خاطر نشان کرد: توجه به مباحث فرهنگی و اعتقادی در فضاهای دانشگاهی و نشر هرچه بیشتر معنویات در بین دانشجویان می‌تواند نقش بسزایی در مصون‌سازی آنان در برابر هجمه‌ها و توطئه‌های دشمنان ایفا کند و دانشگاه پیام نور استانکردستان نیز به دلیل جمعیت ده‌ها هزار نفری دانشجویان خود از جایگاه ویژه‌ای در این خصوص برخوردار است.

مرادی با تأکید بر این موضوع که دانشگاه‌ها به عنوان مراکز اصلی تولید فکر و اندیشه از جایگاه ویژه‌ای در ارتقای شاخص‌های فرهنگی، اجتماعی، سیاسی و حتی اقتصادی برخوردار هستند. افزود: دانشگاه‌ها می بایست بیش از پیش با بهره‌مندی از نظرات نخبگان دانشگاهی در عرصه‌های آگاهی رسانی و آشنایی اقشار مردم بخصوص نسل جوان جامعه با ریشه های فرهنگی و اعتقادی خود گام بردارند.

رئیس دانشگاه پیام نور استان کردستان با اشاره به ظرفیت های دانشگاه پیام نور استان کردستان با 9 مرکز و واحد تابعه گفت: توجه به مباحث فرهنگی و اعتقادی و ارتقای شاخص‌های اخلاقی در بین دانشجویان، کارکنان و اساتید همواره از اولویت‌های این دانشگاه بوده و در این راستا این دانشگاه گام‌های مؤثری و منسجمی را برای گسترش فعالیت‌های فرهنگی و علمی دانشجویان خویش برداشته و امیدواریم مرکز مریوان همواره در این راستا پیشرو باشد.

وی افزود: امید است اعضای هیئت علمی و دانشجویان ساعی دانشگاه پیام نور کردستان با تلاشی مضاعف در بالندگی و شکوفایی علمی، فرهنگی و اجتماعی استان نقش بسزایی را ایفا کنند.

ایشان با اشاره به برگزاری همایش و سمینارهای متعدد در این زمینه در سایر مراکز و واحدهای پیام نور استان خاطر نشان نمود: تا جایی که توانسته ایم این موقعیت را فراهم کرده ایم که دانشجویان با برگزاری اینگونه همایش ها و برگزاری کلاس های آموزش دستور زبان کردی بیشتر با فرهنگ و ادبیات منطقه کردستان آشنا شوند و بتوانند به شیوه ای آکادمیک و با روش و متدهای علمی زبان شناسی هر چه بهتر و بیشتر زبان کردی و لهجه های آن را یاد بگیرند.

در ادامه مراسم مقالات مربوط به حوزه­های مختلف این همایش توسط مهمانان قرائت شد. همچنین نمایشگاه کوچکی از کتابهای ترجمه شده از زبان فارسی به زبان هەورامی توسط دانشجویان برپا شد.

گفتنی است عمادالدین دولتشاهی در کتاب کوههای ناشناخته اوستا چنین آورده است: که اورامی ها که اهورائی نامیده می شدند رفته رفته نام اهورائی به اورامی مبدل گردیده است.

لازم به یادآوری است اعتقادات مردم هه ورامان پیش از ورود اسلام به این منطقه برگرفته از تعالیم زردشت پیامبر بوده است. تلاش زردشت به منظور اشاعه پرستش اهورامزدا-اهور به معنی سرور و مزدا به معنی خرد و فرزانگی، پروردگار یکتا و قادر و توانا بود.

البته برخی محققان آورده اند که در کتاب اوستای زردتشت هور به معنای خورشید است و هورامان یعنی جایگاه خورشید، همچنین هورامان از دو واژه هورا به معنی اهورامزدا و مان به معنی خانه و سرزمین ترکیب یافته و معنای آن سرزمین اهورا مزداست.

زبان و ادبیات هورامی، دارای قدمتی کهن است و تقریباً سه هزار سال پیش از میلاد مسیح مردمان بیشتر این سرزمین به آن تکلم می نموده اند که به مرور شعبه شعبه شده و تغییراتی کلی پیدا کرده است.

در زبان هورامی افعال و قواعدی وجود دارد که نسبت به سایر زبانها امتیاز محسوب می شود، بطور مثال برای زن و مرد و یا بطور کلی برای نر و ماده قواعدی متفاوت است که در زبانهای دیگر آریایی مانند فارسی و کردی وجود ندارد و به عبارتی می توان گفت زبان هه ورامی زبان مهربانی، راز و نیاز و عشق و معنویت است و این منطقه و فرهنگ دارای تاریخی کهن و ارزشمند، ادبیاتی ثروتمند و ویژه و دارای علما، مفاخر و ادبای بزرگی بوده و هست.

کاشت 500 اصله نهال به مناسبت روز درختکاری در دانشگاه پیام نور کردستان

همزمان با آغاز هفته منابع طبیعی و روز درختکاری، 500 اصله نهال در محوطه مراکز و واحدهای دانشگاه پیام نور استان کردستان کاشته شد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه پیام نور استان کردستان، هیأت رئیسه، مدیران و جمعی از اساتید، دانشجویان و کارکنان، این مرکز دانشگاهی در ایام هفته منابع طبیعی با حضور در محوطه مراکز و واحدهای دانشگاه پیام نور استان کردستان در 9شهرستان طی مراسمی به کاشت 500 اصل نهال اقدام کردند.

اسکندر مرادی رئیس دانشگاه پیام نور استان کردستان، در حاشیه برگزاری این آیین ضمن اشاره به سخن حضرت رسول (ص) در باب جایگاه درخت که می فرماید" شکستن شاخه ای از درخت نزد من مانند شکستن بال فرشتگان است" گفت: در بیانات بزرگان دینی کاشت و مراقبت از درختان همواره مورد تأکید بوده است.

وی افزود: کاشت نهال در میان ایرانیان به دلیل موقعیت جغرافیایی خاص کشور و شرایط اقلیمی، به صورت رسمی دیرینه و سنتی پسندیده از نسلی به نسل دیگر انتقال یافته و در تاریخ و فرهنگ کشورمان سابقه ای طولانی دارد.

رئیس دانشگاه پیام نور استان کردستان بر حفظ و تداوم رسم کاشت نهال تأکید کرد و گفت: در حال حاضر با توجه به شرایط آب و هوایی، تغیرات اقلیمی و بروز خشکسالی درکشورمان، حفظ طبیعت اهمیت بیشتر و معنای ویژه ای یافته است. که اگر بخواهیم از آسیب ها و گرفتاری های جدی که خشکسالی و تغیرات آب و هوا بر کشور تحمیل می کند، بکاهیم باید به طبیعت و حفظ و حراست آن توجه مضاعف نشان دهیم.

وی افزود: حفظ منابع طبیعی و محیط زیست و توجه به مواهب خدادادی به ویژه درخت و جنگل ها از پیش زمینه های ایجاد توسعه پایدار بوده و موجب نشاط و شادابی می شود.

شایان ذکر است تهیه 500 اصل نهال لازم برای اجرای این برنامه در مراکز و واحدهای دانشگاه پیام نور استان کردستان با همکاری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان کردستان و به تفکیک نیاز هر شهرستان صورت پذیرفته است.

 

همایش آشنایی با اسکواش در دانشگاه پیام نور سنندج برگزار شد

یکدوره همایش آشنایی با اسکواش با حضور دانشجویان رشته تربیت بدنی دانشگاه پیام نور مرکز سنندج و جمع کثیری از اساتید و دانشجویان علاقمند به این رشته ورزشی در سالن آمفی تئاتر این مرکز دانشگاهی برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه پیام نور استان کردستان، همایش آشنایی با اسکواش از سوی واحد تربیت بدنی دانشگاه پیام نور استان کردستان و با حضور دانشجویان رشته تربیت بدنی دانشگاه پیام نور مرکز سنندج و جمع کثیری از اساتید و دانشجویان علاقمند به این رشته ورزشی در دانشگاه پیام نور سنندج بر پا شد.

اسکندر مرادی رئیس دانشگاه پیام نور استان کردستان، در حاشیه برگزاری این همایش هدف از برگزاری همایش آشنایی با ورزش اسکواش را آشنایی بیشتر دانشجویان رشته تربیت بدنی دانشگاه و دیگر علاقه مندان با این رشته ورزشی عنوان نمود.

وی گفت: در این راستا واحد تربیت بدنی دانشگاه در نظر دارد در طول سال آتی بصورت مدون همایش آشنایی با دیگر رشته های ورزشی را در دستور کار خود قرار دهد.

در این همایش یک روزه 250 نفر از علاقمندان به رشته اسکواش در بخش آقایان و بانوان در سالن آمفی تأتر دانشگاه پیام نور مرکز سنندج حضور داشتند.

شرکت کنندگان در این همایش زیر نظر مدرسین هیات اسکواش استان با مبانی، کلیات ورزش اسکواش و جذابیت های آن آشنا شدند.

شباب اردلانی دبیر هیات اسکواش استان و بهداد گل محمدی مربی استعدادیاب و سطح یک جهانی این رشته ورزشی مسئولیت تدریس  همایش آشنایی با اسکواش را در دانشگاه پیام نور مرکز سنندج به عهده داشتند.

 


 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر
خانه | بازگشت |
مهمان (PortalGuest)


مجری سایت : شرکت سیگما