شنبه 2 تير 1397   06:49:38
بيشتر
  • ارسال به دوستان
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 
استانها
1395/12/22 يكشنبه
تحلیل ازدواج های بین قومی در دانشگاه پیام نور سنندج ؛
همایش تحلیل ازدواج های بین قومی در دانشگاه پیام نور سنندج برگزار شد

.

همایش تحلیل ازدواج های بین قومی با حضور رئیس، اساتید و دانشجویان دانشگاه پیام نور سنندج در محل سال همایش این دانشگاه برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه پیام نور استان کردستان، یعقوب احمدی رئیس دانشگاه پیام نور سنندج در این همایش با اشاره به اینکه خانواده به عنوان رکن اصلی جامعه در طول تاریخ  و در تمام جوامع دنیا دارای اهمیت خاصی است. اظهار داشت: ازدواج روزگاری اتفاقی مثبت و فراتر از آن مقدس بود، اما این روزها ازدواج یکی از زخم‌های بزرگ قشر جوان جامعه شده است. این زخم تا جایی عمیق شده که به رگ و پی روح افرادی رسیده است.

احمدی با اشاره به این موضوع که الگوهای ازدواج در بین کشورها و حتی در درون یک کشور در میان گروه های قومی گوناگون، متفاوت است. بیان داشت: چنین نوسانی می تواند هم ناشی از عوامل قومی- فرهنگی، و هم متاثر از عوامل اقتصادی- اجتماعی باشد.

وی افزود: نتایج تحلیل چند متغیره یافته ها بیانگر این است که بعد از کنترل مشخصه های اقتصادی، اجتماعی و جمعیتی، تفاوتهای قومی در الگوهای ازدواج باقی می ماند و به عبارتی قومیت نقش مستقلی در تبیین الگوهای ازدواج در ایران است.

این عضو علمی گروه جامعه شناسی دانشگاه پیام نور سنندج اظهار داشت: هرچند هنجارها و ارزش های قومی فرهنگی در ورای نوسازی اقتصادی اجتماعی اثر خود را اعمال نموده و به تفاوت در الگوهای ازدواج منجر شده است، با اینحال عوامل اقتصادی اجتماعی نیز در تعدیل و کاهش اثر قومیت نقش داشته است.

وی گفت: مطالعات جمعیت شناسی- مردم شناسانه با بکارگیری روش های کیفی می تواند شناخت عمیق تری نسبت به تاثیر هنجارها، ارزشها و اعمال قومی بر الگوهای ازدواج و خانواده در ایران ارایه نماید.

احمدی با بیان اینکه زندگی مشترک « زن و مرد» اگر مبتنی به یک سری فاکتور مشترک باشد دوام آن بیشتر است افزود: ازدواج بین قومی شاید پیش زمینه و پیش نیاز اولیه را داشته باشد اما قطعیت زندگی موفقیت آمیز همواره را نمی توان در آن اثبات کرد.

 


 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر
خانه | بازگشت |
مهمان (PortalGuest)


مجری سایت : شرکت سیگما