مصاحبه با نخبگان

.


پیمان سرحدی دانشجوی دانشگاه پیام نور، نابغه ایرانی و یکی از ده مخترع برتر جهان در سال 2011 اختراع پوتین فوق هوشمند توسط دانشجوی دانشگاه پیام نور استان مرکزی

 

پیمان سرحدی دانشجوی دانشگاه پیام نور استان مرکزی ، پوتین فوق هوشمندی اختراع کرده که توانایی شناسایی مواد رادیواکتیو و تمام اشعه های آن ، مین یابی، شناسایی نبض،  فشار خون،  دما و رطوبت را دارد. این اختراع هچنین می تواند تمامی پارامترهای حیاتی و محیطی را اندازه گیری و به کمپ اصلی ارسال کند . این اختراع توانست با کسب بالاترین امتیاز جزء ده اختراع برتر جهان شود و سازمان های بزرگ خارجی و شرکت های بزرگی مانند (Swiss army knife) پیشنهاد خرید این اختراع را به مخترع ایرانی داده اند. این مخترع ایرانی با بیش از 50 اختراع جزو برترین های کشور ایران است.

پیمان سرحدی مخترع ، دانشمند ، پژوهشگر ، کارآفرین ، نویسنده ، مدرس و نظریه پرداز در زمینه های فناوریهای نوین و تکنولوژی های برتر جهان ، نوآوری ، خلاقیت و تنها ایرانی جز ده مخترع برتر جهان و دارای 5 مدال جهانی،جوان ترین کارآفرین ایران  و رتبه اول ایران در بخش صنعت است.

بخشی ازاختراعات پیمان سرحدی:

دستگاه بالش هوشمند،  ربات شیشه شو، سیم خاردار هوشمند،  سیستم امنیتی خودرو، سیستم احیای اکسیژن، پوتین هوشمند، ربات حمل شیلنگ آتش نشانی، ربات اعلام خطر درجاده ها

فعالیت های شغلی و اجتماعی : دانشجوی رشته علوم سیاسی دانشگاه پیام نور استان مرکزی، راه اندازی گروه علمی نوآوران ماد،راه اندازی شرکت دانش بنیان نوآوران و فناوران ماد، راه اندازی خانه تکنولوژی ایران، بنیان گذار برند ماد تکنولوژی، مدرس مهندسی خلاقیت و نوآوری

جوایز و افتخارات: عضو بنیاد ملی نخبگان ایران، عضو آکادمی بین المللی TRIZ،پژوهشگر برتر سال89-90  ، فناور برتر سال  89-90،  جوان نمونه سال 90-91،   جزء ده مخترع برتر جهان  در سال 2011 در نشریه تایمز و بیش از 2500  نشریه  جهان  ، برگزیده جشنواره خوارزمی  86  - برگزیده جشنواره اختراعات بنیاد ملی نخبگان 88-90-91  ،برگزیده جشنواره اختراعات دانشجویان کشور  89 ،برگزیده  دومین المپیاد مخترعین کشور90  ،برگزیده نشست علمی جهادگران علم و فناوری 90،  دارنده مدال نقره مسابقات جهانی اختراعات سوئیس 2011، دارنده مدال طلای مسابقات جهانی اختراعات آلمان  2011  ،دارنده نشان طلایی ویژه فدراسیون مخترعین روسیه 2011، دارنده مدال نقره مسابقات جهانی لهستان2011  ،دارای دیپلم افتخار از کشور سوئیس 2011،دارای دیپلم افتخار از کشور آلمان 2011،دارای دیپلم افتخار از کشور روسیه 2011،دارای دیپلم افتخار از کشور لهستان 2011،برگزیده سه دوره جشنواره ستارگان علمی87/88/89  ،برگزیده جشنواره اختراعات زاگرس 90/91،برگزیده جشنواره منطقه ی بنیاد ملی نخبگان 90،کارآفرین برتر دانشجویان کشور 91، کسب رتبه اول بخش اختراع و ابتکار جشنواره ملی جوان ایرانی حضرت علی اکبر (ع) 91،کارآفرین برگزیده جشنواره ملی جوان ایرانی حضرت علی اکبر (ع) 91

 

 

 

 

 
 
 

 

 

 

 

 

  

 

 

دانشجوی دانشگاه پیام نور مرکز تفت ، نویسنده و شاعر برتر حوزه کودک و نوجوان

بنفشه رسولیان بروجنی متولد 17آذرماه 1352 در شهرستان نایین از توابع استان اصفهان است. وی پس از اخذ دیپلم، در رشته آموزگاری به تحصیل پرداخت و با توجه به علاقه وافر به حوزه ادبیات کودک، در دانشگاه پیام نور تفت استان یزد موفق به اخذ کارشناسی ارشد در این رشته شد. رسولیان هم اکنون آموزگار رسمی آموزش وپرورش بوده و در حوزه ادبیات کودک و نوجوان به فعالیت و نشر کتاب برای کودکان مشغول است.

بنفشه رسولیان بروجنی در مورد علت انتخاب دانشگاه پیام نور برای تحصیل می گوید: «بسیار جای خوشبختی و خرسندی است که بعد از سالها درایران یک دانشگاه برای تاسیس رشته ادبیات کودک قدم پیش نهاد. بعد از دانشگاه بین المللی شیراز،  دانشگاه پیام نور مرکز تفت دراقدامی زیبا با تاسیس این رشته افراد علاقه مند را در دوره کارشناسی ارشد جذب کردو من نیز با توجه به علاقه و فعالیتم در این زمینه ،  موفق به تحصیل در این رشته شدم.»

دانش آموخته دانشگاه پیام نور در یک گفت وگوی تلفنی از تالیفات ، پژوهش و انتظاراتش می گوید:

 

تالیف را از چه سنی و چطور آغاز کردید؟ 

 ازهمان سنین کودکی علاقه زیادی به نوشتن داستان و شعرهای کودکانه داشتم وبا تشویق های پدر و مادر و همراهی مربیانم در کانون پرورش فکری کودکان ونوجوانان، احساس کردم می توانم در این زمینه فعالیت داشته باشم.

کدام یک از  تالیفات خود را که در بعد ملی هم مطرح است، به قشر کودک و نوجوان پیشنهاد می کنید؟

 آثار و تالیفات من همه در حوزه ادبیات کودک ونوجوان هستند و تا به حال جوایز استانی وکشوری زیادی دریافت کرده اند اما از نظر شخصی من مجموعه چهارجلدی داستانهای سوفی ومجموعه 6جلدی شعرکودک با عنوان نی نی از بهترین ومطرح ترین آنها بوده است.

چه شد که دانشگاه پیام نور را برای تحصیل انتخاب کردید؟ 

 بسیار جای خوشبختی وخرسندی است که بعد از سالها در ایران یک دانشگاه برای تاسیس رشته ادبیات کودک قدم پیش نهاد. بعد از دانشگاه بین المللی شیراز، دانشگاه پیام نور مرکز تفت در اقدامی زیبا با تاسیس این رشته افراد علاقه مند را در دوره کارشناسی ارشد جذب کرد. من نیز با توجه به علاقه و سالها فعالیت ر این زمینه ، موفق به تحصیل در این رشته شدم . در هر حال مسئولین سازمان مرکزی و دانشگاه پیام نور مرکز تفت با تاسیس این رشته در مقطع کارشناسی ارشد قدم بسیار بزرگ و مهمی را برداشته اند که جای تشکر دارد.

 دانشگاه پیام نور را چطور ارزیابی می کنید؟   

دانشگاه پیام نور برای افراد شاغل و کارمندانی که فرصت شرکت در کلاسها را ندارند،  بسیار مناسب است . از طرفی با توجه به اینکه این دانشگاه از منابع درسی بسیار قوی و اساتید مجرب بهره می برد و همچنین با برگزاری آزمونهای بسیار دقیق سطح دانش دانشجویان را به دقت می سنجد، به نظر من دانشگاه بسیار خوبی است .امیدوارم بتوانم برای ادامه تحصیل در رشته مورد علاقه ام بازهم دانشجوی این دانشگاه باشم .چون شرایطی بسیار مناسب دارد.

چه انتظاری از دانشگاه پیام نور برای رشد و ارتقای بیشتر دارید؟ 

مسئولان دانشگاه پیام نور را همتی شایسته لازم است تا در تاسیس مقطع دکتری در رشته ادبیات کودک نوجوان قدمی بردارند که می تواند بسیار قدم بزرگ وموثری باشد.

چه تعداد تالیف داشته اید؟

درحال حاضر تعداد تالیفات من که در حوزه ادبیات کودک و نوجوان است ، تقریبا از مرز 160 عنوان گذشته وکلیه آثار در سطح ملی به چاپ رسیده است.

عناوین و رتبه های کسب شده را نام ببرید؟

برنده جایزه کتاب فصل کشور در سال 1387،  برنده جایزه دوسالانه ی پروین اعتصامی 1388، برنده چهار دوره جایزه خادمان فرهنگ مکتوب1386تا1390، برنده جایزه ویژه فرهنگیان اهل قلم دو دوره 1384و 1385، برگزیده به عنوان معلم پژوهشگر دو دوره و عناوین دیگر...

 حرف آخر: از خدا می خواهم به همه کسانی که برای ارتقا علم ودانش وحمایت از دانش پژوهان وعلاقه مندان فعالیت می کنند، نیرویی عطاکند که بتوانند ادامه دهنده این راه باشند.

از خدا خواهیم توفیق ادب                       بی ادب محروم ماند از لطف رب
علی اکبر شیرزاد مخترع برتر، جشنواره رویش زردکوه بنیاد ملی نخبگان استان یزد

خودتان را معرفی کنید.

علی اکبر شیرزاد؛ متولد سال 1375 ساکن شهر تبریز ، دانشجوی دانشگاه پیام نور مرکز تبریز هستم.

اختراع را از چه سنی و چطور آغاز کردید؟ بحث اختراع جنبه های مختلفی دارد که یکی از مهم ترین این جنبه ها "ایده پردازی" می باشد. بنده نیز مانند اکثر مردم از دوران کودکی ایده هایی بر سر داشتم که با کسب مهارت و تجربه های لازم اقدام به عملیاتی نمودن این ایده ها نمودم که در نهایت این اقدامات 12 عدد از این ایده ها بعد از انجام نیاز سنجی های دقیق به مرحله ساخت و ثبت اختراع رسیده است. البته باید توجه داشت که هر ایده ای منجر به اختراع نمی شود و ایده ای اختراع محسوب می شود که مشکل یا نقصی را از صنعت برطرف کند.

یکی از اختراعات خود را که در بعد ملی هم مطرح است توضیح دهید؟ دستگاه خورشیدی سنجش فشار هوای انتهایی قطار به شماره ثبت اختراع 91149 . ایده ساخت این دستگاه به زمان گردآوری و ترجمه کتاب ترمز قطار برمی گردد. زمانی که اقدام به گردآوری کتابی با عنوان ترمز قطار نمودم متوجه مشکل و نقصی در سیستم ترمز قطار شدم سپس بعد از انجام نیاز سنجی دقیق و تحقیقات میدانی از شرکت راه آهن به این نتیجه رسیدم که می توان با ساخت چنین دستگاهی از وقوع مشکلات و حوادثی در اثر این مشکل جلوگیری کرد سپس اقدامات لازم جهت ساخت و ثبت آن را انجام داده و در نهایت دستگاه را در اداره کل راه آهن تست کرده و تاییدیه عملکرد آن را دریافت نموده و آن را به مرحله تجاری سازی رساندیم. این دستگاه باعث ارتقاء سطح ایمنی سیر و حرکت ریلی می شود.

چه شد که دانشگاه پیام نور را برای تحصیل انتخاب کردید؟ بعد از اتمام تحصیلات متوسطه در کنکور سراسری سال93 شرکت نموده و توانستم از رشته راه آهن گرایش خط و ابنیه مقطع کاردانی از دانشگاه سراسری تبریز قبول شده و این مقطع را در این دانشگاه به اتمام برسانم. سپس با توجه به اینکه رشته راه آهن تنها در دانشگاه پیام نور ارائه می شد و از نظر اعتبار علمی و فنی و مهندسی دارای شرایط بسیار خوبی است تصمیم به ادامه تحصیل در این دانشگاه گرفتم.

دانشگاه پیام نور را چطور ارزیابی می کنید؟ این دانشگاه با داشتن فرصت ها و چشم انداز های مناسب و اساتید متخصص بستر مناسبی جهت بالفعل کردن استعدادهای بالقوه نخبگان فکری در راستای ایجاد اشتغال مولد و توسعه اقتصادی دانش محور در کشور محیا کرده است که این اقدام ارزشمند حاصل تلاش های مسئولان انقلابی این دانشگاه می باشد.

چه انتظاری از دانشگاه پیام نور برای رشد و ارتقای بیشتر دارید؟ حمایت مادی و معنوی برای ادامه تحصیل،کمک به تجاری سازی پروژه ها و اجرای دوره های آموزشی و تخصصی برای نخبگان و مخترعین در راستای بروزرسانی اطلاعات آنان

چه تعداد اختراع دارید؟ 12 اختراع دارم.

عناوین و رتبه های کسب شده را نام ببرید؟

- کسب رتبه برتر در نمایشگاه و جشنواره بین المللی ربع رشیدی تبریز از بین 1700 طرح داخلی و خارجی

- کسب رتبه برتر در جشنواره رویش زردکوه بنیاد ملی نخبگان استان یزد

- عنوان مخترع برتر استان آذربایجان شرقی- عنوان مخترع برتر دانشگاه پیام نور کشور

حرف آخر: نخبگان به دنبال کار و تلاش و ژرف نگری و پیشرفت کشورند و باید زمینه مناسب حرکت را برای آنان فراهم کرد باید پرسه ای به وجود آوریم که در آن ایده های ذهن نخبگان و نابغه ها به مراکز علمی تحویل داده شود تا پس از پرورش علمی این ایده ها، نخبگان فناوری و صنعتی با کار و تلاش جدی، آنها را به محصولات صنعتی و غیر صنعتی تبدل کنند و دستگاه های ذیربط نیز زمینه ی تولید و تجاری کردن این محصولات را فراهم سازد. یافته های علمی و صنعتی باید بتوانند به شکل صحیح، تولید ثروت کنند. مسئولان دستگاه های ذیربط باید از آغاز پروژه های علمی - صنعتی به فکر تجاری سازی باشند. باید به گونه ای عملکرد که پیچ و خم های رایج اداری، شیرینی این خدمات را به کام نخبگان تلخ نکنند.

پگاه میرزاپور

خودتان را معرفی کنید.

پگاه میرزاپور.متولد1370.کارشناس مامایی و دانشجوی کارشناسی ارشد روانشناسی عمومی دانشگاه پیام نور مرکز گرمسار.

اختراع را از چه سنی و چطور آغاز کردید؟

ازسنین دبیرستان و با ارسال گذیده ای از ایده های اختراعی برای جشواره خوارزمی ولی به طور جدی تر در دوران دانشجویی فعالیتم رو شروع کردم.

یکی از اختراعات خود را که در بعد ملی هم مطرح است توضیح دهید.

دستگاه محرک ترشح اوکسی توسین. امروزه باتوجه به سیاست گذاری های وزارت بهداشت درخصوص ترویج زایمان طبیعی و شیردهی سالم تمام تلاش بر آن است که موارد ذکر شده رواج بسیاری پیدا کنند و بانوان از جهت داشتن زایمانی با کیفیت خوب،زایمان طبیعی را برگزینند.دستگاه محرک ترشح اکسی توسین اختراعی است که تمامی این اهداف را محقق کرده و دانش زنان-مامایی را متحول کرده است.این اختراع باتوجه به کارایی که دارد روند زایمان را تسهیل نموده و فرد درد و استرس کمتر،سلامت جسمانی بیشترو درنهایت وضیت نرمال و سالم یک زایمان موفق را تجربه میکند.باتوجه به تصویر خوبی که از زایمان طبیعی در ذهن مادر شکل میگیرد رفته رفته انجام پروسه لیبرو زایمان همراه با این دستگاه رواج پیدا میکند.این دستگاه موجب ترشح اکسی توسین طبیعی مغز گشته که این خود باعث کاهش استرس مادر میشود و درنتیجه مادر درد خیلی کمتری رابه علت تهاجمی نبودن شیوه زایمان و استفاده نشدن ازاکسی توسین صناعی تحمل میکند.از محاسن دیگراین دستگاه میتوان به تسهیل روند شیردهی در اثرترشح بیشتر هورمون اکسی توسین و پرولاکتین وهمچنین کاهش خونریزی های بعد زایمان اشاره کرد.دستگاه محرک ترشح اکسی توسین به موجب آرام سازی ذهن باعث تغییر نگرش مادر از تجربه داشتن زایمان سخت و دردناک به تجربه زایمانی با دردکم ،سالم وهمچنین افزایش نمره آپگار و سلامت نوزاد بعد تولد میگردد.چون نوزاد استرس کمتری را حین زایمان تجربه میکند پس به مراتب دارای نمره آپگار بالاترو شرایط مطلوب تری است.امید بر آن است که بانوان عزیز کشورمان متوجه اهمیت این دستگاه شوند و انتخاب این دستگاه باعث شکل گیری ذهنیت خوب از زایمان و شیردهی موفق در ذهنشان گردد و در نتیجه روی آوردن به سمت زایمان طبیعی در کشوران محقق گردد چرا که استفاده از این اختراع که دارای گواهی ثبت اختراع و تاییدیه نیز هست،بهترین زایمان و شیردهی را تضمین میکند.

چه شد که دانشگاه پیام نور را برای تحصیل انتخاب کردید؟

باتوجه به مزایا و امکاناتی که این دانشگاه در اختیار دانشجویان قرار میدهد،این دانشگاه را برای ادامه تحصیل انتخاب کردم و الان هم در حال حاضر بسیار راضی هستم.

دانشگاه پیام نور را چطور ارزیابی می کنید؟

دانشگاه پیام نور را از لحاظ کیفیت آموزشی،پژوهشی و سایر موارد بسیار بالا ارزیابی میکنم و حتی برای ادامه تحصیل در مقاطع تحصیلی بالاتر این دانشگاه رو گزینه مناسبی میبینم و احترام بسیار زیادی برای کارکنان و اساتید و سایر عزیزانی که برای این دانشگاه خدمت رسانی میکنند قائل هستم.

چه انتظاری از دانشگاه پیام نور برای رشد و ارتقای بیشتر دارید؟

تا به اینجا راضی هستم اما بعنوان یک نخبه،محقق و مخترع دلم میخواست که پشتیبانی بیشتری از طرف دانشگاه و کشور برای من و امثال من صورت گیرد تا با علاقه،پشتکار و انگیزه بیشتر به سمت پژوهش و اختراع پیش بروم.