كوچك يا بزرگ كردن بخش :.متون عمومي

آثار تاریخی و مذهبی

 

           امامزاده سلطان سید علی

           مسجد جامع
           مسجد بابا عبدالله
           مسجد محمدیه
           مسجد شیخ مغربی
           مسجد خواجه خصر.

           کاروانسرای بلاباد
           کاروانسرای نیستانک
           نارین قلعه
           قلعه عاشوراگاه (آشورگاه(
           قلعه یابرزو نیستانک
           آتشکده سپرو
           قلعه شیرکوه (سپرو(
           قلعه رستم شهر بافران
           قلعه شهداد مربوط به دوره سلجوقی
          آسیاب آبی ریگاره در محمدیه نایین،

          نارنج قلعه
          بازار قدیمی نائین
          بقعه مصلی
         آب انبارهای نائین
         حسینیه های نائین
         خانه پیرنیا(موزه کویر)

صنایع دستی

عبا و قالی نائین دو صنعت دستی مشهوری هستند که مدتهاست در کنار نام نائین قرار گرفته اند . در فاصله سالهای ۱۳۱۳ تا۱۳۲۰ که استفاده از لباسهای سنتی و محلی تا حدی ممنوع شد عبای نائین نیز از رونق افتاد . اما پس از شهریور سال ۱۳۲۰ این صنعت دوباره رونق گرفت به طوری که عباهای زمستانی که در نائین با فته می شدند به چنان شهرتی رسیدند که کشورهای حوزه خلیج فارس و شبه جزیره عربستان و عراق خریدار آنها شدند . در سال۱۳۵۰، میزان صادرات عبای نائین سالیانه ۳۰۰ تا۵۰۰۰ عدد بوده است که از کرک شتر و پشم گوسفند در رنگهای زرد ، مشکی ، سرخ و خرمائی بافته شده اند .

قالی نائین نیز آوازه جهانی دارد تاریخچه این صنعت به سالهای ۱۳۰۰ تا ۱۳۰۵ شمسی میرسد . استعداد مردم نائین و کوشش طراحان اولیه فرش مانند مرحوم رهنما باعث شد تا در همان سالهای نخست فرش نائین با قالی های اصفهان ، کاشان رقابت کند و حتی از آنها پیشی گیرد. امروزه فرش نایین با طرح ها و رنگهای متنوع کماکان شهرت خود را حفظ کرده است. بسیاری ازکارشناسان دلیل شهرت فرش نائین را ثابت بودن رنگ، زیبایی ، نقشه و طول قدمت بافت می دانند

کاشی کاری و کاشی گری نیز از هنرهای دستی است که در نائین سابقه ای دیرینه دارد به طوریکه کاشی هائی که تا حدود ۵۰ سال پیش در نائین تهیه میشد به اکثر شهر های بزرگ صادر می گردید.

کوزه گری نائین نیز یادگار روزگاران گذشته این شهر است . ظروف سفالی نائین که از نظر ظرافت و استحکام معروف هستند تا جند سال پیش به شهر های دیگر صادر میشده اند متاسفانه امروز به علت عدم استقبال مردم از این صنعت و ورود ظروف مشابه ، کارگاه های کوزه گری تقریبا به حالت تعطیل درآمده و کوزه گران هنرمند نائین تماما تغییر شغل داده اند .

بيشتر
 
خانه | بازگشت | حريم خصوصي كاربران |
مهمان (PortalGuest)


مجری سایت : شرکت سیگما