آموزش
1397/7/3 سه‌شنبه
بهنوش طباطبایی؛ بازیگر تئاتر، سینما و تلویزیون؛
بهنوش طباطبایی بازیگر: دانشگاه پیام نور، بهترین گزینه برای تحصیل/ نظام آموزشی دانشگاه پیام نور استاندارد، عادلانه و منصفانه است
دانشگاه پیام نور، بهترین گزینه برای تحصیل/ نظام آموزشی دانشگاه پیام نور استاندارد، عادلانه و منصفانه است
«منابع و کتابهای دانشگاه پیام نور تا حدی غنی، جامع ، کامل و قوی است که وقتی دانشجو آن را مطالعه می کند، به طور کامل بر روی آن حوزه درسی تسلط دارد و شاید علت موفقیت دانش آموخته های این دانشگاه در رقابت با دانشجویان دانشگاه های مطرح کشور همین موضوع باشد.»
این را بهنوش طباطبایی بازیگر تئاتر، سینما و تلویزیون و دانشجوی رشته روانشناسی دانشگاه پیام نور می گوید.
وی قابلیت انعطاف بالا را دلیل انتخاب دانشگاه پیام نور برای تحصیل می داند.
شرایط آموزشی و تحصیل در دانشگاه پیام نور موضوعی است که همواره مورد پرسش قرار می گیرد و بدون شک دانشجویان و دانش آموختگان این دانشگاه بهترین معیار برای سنجش دانشگاه پیام نور ، میزان کیفیت آموزشی و سطح رضایتمندی مخاطبان هستند.
برای آگاهی از میزان کیفیت آموزشی و دلیل انتخاب دانشگاه پیام نور برای تحصیل، با بهنوش طباطبایی در حوزه ریاست دانشگاه پیام نور استان تهران به گفت و گو نشستیم. متن این گفت و گو از نظرتان می گذرد؛لطفا از سوابق تحصیلی خودتان بگویید؟
رشته کارگردانی را در دانشگاه علمی کاربردی گذراندم. مقطع کارشناسی را در رشته کامپیوتر در دانشگاه دکتر شریعتی به پایان رساندم و نهایتا، در دانشگاه پیام نور دررشته روان شناسی تحصیل کردم.

آیا رشته بازیگری را هم در دانشگاه گذراندیدیا فقط به صورت تجربی فعالیت کرده اید؟
بله. بازیگری را در دانشکدهٔ هنرهای زیبای دانشگاه تهران در کنار تجربه های کاری و هنری، به صورت علمی یاد گرفتم.

چرا دانشگاه پیام نور را برای ادامه تحصیل انتخاب کردید؟
به خاطر قابلیت انعطاف بالای این دانشگاه نسبت به سایر دانشگاه ها؛ چون در دانشگاه های دیگر، به خاطر حضور تمام وقت در کلاس ها در طول هفته و ترم، فعالیت های غیرتحصیلی دانشجو مختل میشود؛ یا به خاطر مقرراتی که درباره حضور الزامی دانشجو سر کلاس در دانشگاه ها وجود دارد، وقت و انرژی زیادی از کسی که بخواهد غیر از تحصیل، فعالیت جدی دیگری هم داشته باشد، می گیرد؛ اما خوشبختانه دانشگاه پیام نور با وجودی که کلاس های منظم و انصافا بسیار موثری هم برای کسانی که بخواهند سر کلاس حضور پیدا کنند، دارد؛ ولی الزامی نبودن حضور در کلاس ها، این امکان را برای همه کسانی که در مقاطع مختلف این دانشگاه تحصیل می کنند و مشغله دارند، ایجاد می کند که با فراغ بال و بدون هیچگونه دغدغه ای بتوانند در کنار زندگی به تحصیل هم پردازند.

شما که یک مقطع تحصیلی را در دانشگاه پیام نور تجربه کردید، سطح و کیفیت آموزشی دانشگاه پیام نور را چطور ارزیابی می کنید؟ به نظر شما عدم حضور در کلاس، می تواند تاثیر منفی ای در کیفیت آموزشی دانشجو داشته باشد؟
درست است که کلاس ها الزامی نیست ولی خود من بعضی کلاس ها را که حضور داشتم، خیلی مفید و در سطح واقعا عالی بودند؛ دانشگاه پیام نور، دانشجو محور هست و من در طول تحصیل کاملا این موضوع را درک کردم و این دانشگاه بهترین انتخاب برای من بود. دانشجو محور بودن این دانشگاه هم به این شکل است که آنقدر منابع و کتاب های این دانشگاه، غنی، جامع، کامل و قوی اند که وقتی دانشجو آنها را مطالعه میکند و در واقع برای امتحان پایان ترم خودش را آماده می کند، به طور کامل بر روی آن حوزه درسی تسلط دارد؛ شاید علت موفقیت های دانش آموخته های این دانشگاه در رقابت با دانشجویان دانشگاه های مطرح کشور، همین موضوع باشد.
از طرفی، جالب است با همه انعطافی که در سیستم دانشگاه پیام نور وجود دارد، در این دانشگاه نظم و انضباط بسیار خوبی حاکم است و همه چیز منظم و مرتب است. سلیقه استاد، احتمالا حب و بغض استاد و موضوعاتی از این دست در نتیجه گیری دانشجو تاثیر گذارنیست و دخالت این موضوعات و آسیب ها با این مدل سیستم آموزشی دانشگاه پیام نور به صفر رسیده است؛ ضمن این که اساتید دانشگاه واقعا دلسوزانه حتی بعد از کلاس هم درخدمت دانشجو هستند و با جان و دل به تک تک سوال های دانشجوها جواب می دهند.

سوال بعدی این است که با توضیحاتی که از الزامی نبودن کلاس ها و از طرفی بالا بودن سطح آموزشی کتاب های دانشگاه پیام نور عنوان کردید، گذراندن امتحانات با موفقیت، دشوارتر نیست؟
ببینید، خودتان خوب می دانید که دانشجو از بدو ورود با این سیستم آموزشی آشنا میشود و می داند که باید منابع درسی هر درس را عمیق مطالعه کند و دنبال سرسری خواندن نباشد؛ دانشجو با سلیقه استاد در طراحی سوال مواجه نیست. برگزاری امتحانات شرایط عادلانه ای دارد و هیچ فرق و تمایزی بین دانشجویان نیست و ملاک فقط تلاش دانشجوست. ارزشیابی دانشجویان کاملا علمی، استاندارد و قانونی است. طراحی سوالات، به جای این که
بر اساس سلیقه اساتید مختلف و یا به نسبت حضور کمی و کیفی استاد در کلاس درس، انجام شود، از طریق بانک سوال طراحی شده و نهایتا اطلاعاتی که از دانشجو می خواهد، منطقی و استاندارد است. و جالب است که این روند در کل کشور یکسان است و این یعنی عدالت در تمام کشور برقرار می شود و همه شرایط یکسانی دارند. کلا این نظام آموزشی خیلی استاندارد، عادلانه و منصفانه است.

با وجود داشتن مدارک تحصیلی و آموزشی در رشته های کامپیوتر، کارگردانی و بازیگری، چرا رشته روان شناسی را انتخاب کردید؟
از یک زمانی احساس کردم که برای موفقیت بیشتر در کارم، نیاز به دانش این رشته دارم. با مطالعه فیلمنامه،کسی که روان شناسی می داند، بهتر بازخوردها، عکس العمل ها، افکار و رفتار شخصیت ها و تیپ های مختلف را می تواند حدس بزند و بازی خودش را به واقعیت آن فرد نزدیک کند؛ ضمن
این که این حوزه علاقمندی شخصی خود من هم هست. اصلا به نظر من هر فردی برای زندگی خودش، تعاملات خانوادگی و اجتماعی اش باید به سطح مطلوبی از دانش روان شناسی؛ رسیده باشد و طبیعتا هنرمندان باید بیشتر به این رشته بپردازند.موضوع دیگر این است که هنرمندان باید جلوتر از جامعه حرکت کنند.برای این که آدم ها را در جایگاه خودشان بهتر بشناسند، نیازهایشان را بشناسند تا بتوانند به این نیازها در قالب هنر؛ در رشته های مختلف هنری پاسخ بدهند؛ بنابراین می بایست به علم روان شناسی هم بپردازند

و بالاخره اگر بخواهید دانشگاه پیام نور را در یک کلمه معرفی کنید، چه می گویید؟
طبیعتا بر اساس شناختی که از قبل داشتم و دوران تحصیلم، می توانم بگویم دانشگاه پیام نور به لحاظ کیفیت و شرایط آموزشی، بهترین گزینه برای کسانی است که برای موفقیت در تحصیل معتقد یه تعطیل شدن همه فعالیت هایشان نیستند و می خواهند مسیر رشد و پیشرفت در تحصیل را با آرامش خاطر و بدون دغدغه ، همراه با بقیه فعالیت های زندگیشان سپری کنند.

تمامی حقوق برای دانشگاه پیام نور محفوظ می باشد .

www.pnu.ac.ir