چهارشنبه 5 ارديبهشت 1397   01:07:29
بيشتر
  • ارسال به دوستان
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 
استانها
1396/1/29 سه شنبه
با حضور دکتر ایرج پور :
همایش بزرگداشت عطار نیشابوری در دانشگاه پیام نور مرکز اردستان برگزار شد

.

  

همایش بزرگداشت عطار نیشابوری  جهت پاسداشت روز عطار و یادآوری نام مردی که مقاصد عرفانی اش را با کلامی ساده و بی پیرایه و خالی از هرگونه آرایش ابراز می کرد و به گفته بزرگان ادب،  سرمشق مولوی و جامی بود، در سالن همایش های این دانشگاه برگزار شد.

 

 رئیس دانشگاه  پیام نور استان اردستان گفت : هرساله 25 فروردین ماه به عنوان روز بزرگداشت عطار نیشابوری نامگذاری شده است و افزود و ابراز داشت در میان بزرگان شعر عرفانی فارسی، زندگی هیچ شاعری به اندازه زندگی عطار در ابر ابهام نهفته نمانده است. اطلاعات ما در باب مولانا صد برابر چیزی است که در باب عطار می‌دانیم حتی آگاهی ما درباره سنایی، که یک قرن قبل از عطار می‌زیسته، بیشتر از آن چیزی است که در باب عطار می دانیم.

       دکتر محمد ابراهیم ایرج پور همچنین در ادامه اظهار داشت: عطار که از پرکارترین شاعران ایرانی بوده است؛ بنا به نظر عارفان در زمینه عرفانی از مرتبه‌ای بالا برخوردار بوده‌ است؛ چنانکه مولوی درباره او می سراید:

   هفت شهر عشق را عطار گشت                                  ما هنوز اندر خم یک کوچه ایم

           ایرج پور سپس به معرفی آثار مهم این شاعر عارف پرداخت و ضمن اشاره به داستان
" سیمرغ" بیان داشت مثنوی پربار منطق الطیر را شیخ عطار برای بیان حقیقت شناخت پروردگار سروده است و در آفرینش رمز مرغان و زبان و سخن گفتن ایشان و پرواز مرغان برای رسیدن به سیمرغ، عطار یک سخن مهم دارد:        " هر که خود را شناخت، خدا را خواهد شناخت."

          در ادامه تنی چند از شاعران شهرستان از جمله: ( مهری برزگران، الهه صادقی و رضوان امامدادی، ... ) دعوت به عمل آمد تا در جایگاه حاضر و به قرائت شعر های خود پرداختند.

          سپس رضوان امامدادی، نماینده اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز که در این همایش حضور داشت در جایگاه حاضر و از ریاست و دست اندر کاران برگزاری این همایش تقدیر کرد که دانشگاه پیام نور مرکز اردستان، با برگزاری این همایش سعی در معرفی بیشتر این عارف و شاعر ایرانی بلندنام ادبیات فارسی‌، دارد .

 


 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر
خانه | بازگشت |
مهمان (PortalGuest)


مجری سایت : شرکت سیگما